Len uprawiany jest od zarania dziejów. Od wieków też mówi się o jego wyjątkowych składnikach. Pierwsze zapiski świadczące o właściwościach leczniczych lnu znaleźć można już w starożytnych dokumentach rzymskich oraz greckich. Hipokrates, słynny grecki lekarz i prekursor współczesnej medycyny, wskazywał na dobroczynne działanie lnu w ramach leczenia biegunki, zapalenia błon śluzowych, czy bólów brzucha. Na chwilę obecną dużą popularnością cieszy się olej lniany, wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Posiada szereg drogocennych składników, które doskonale wpływają na nasz wygląd oraz dobre samopoczucie.
Olej lniany tłoczony na zimno, posiada żółtą barwę, charakterystyczny zapach oraz nieco orzechowy posmak. Olej ten produkowany jest w temperaturze, która nie może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Pozwala to na zachowanie naturalnych struktur oraz najlepszych właściwości wszystkich składników oleju lnianego. W jego składzie wyróżnić można przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe oraz lignany. Olej lniany wykazuje wszechstronne działanie. W znacznym stopniu obniża bowiem cholesterol, zapobiega miażdżycy, poprawia kondycję cery, jest stosowany nawet w ramach utraty zbędnych kologramów. Jest polecany zarówno przez kosmetologów, jak i przez dietetyków.
Olej lniany i jego drogocenne właściwości
Olej lniany zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do usuwania z naszego organizmu nadmiaru cholesterolu. Korzystne działanie tych kwasów polega również na zapobieganiu miażdżycy oraz minimalizowaniu ryzyka wystąpienia nadciśnienia. Lignany natomiast wykazują cenne działanie pozwalające zachować równowagę hormonalną. Sa także pomocne w ramach leczenia choroby wrzodowej żołądka. Przyczyniają się również do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów. Składniki oleju lnianego dzięki swojemu wpływowi na przemianę materii, pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Spożywanie oleju lnianego okazuje się niezwykle pomocne w schorzeniach mózgu, a także podczas występowania drętwienia kończyn. Powszechnie uważa się również, że stosowanie tego oleju w znacznym stopniu spowalnia postępowanie choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
Oprócz cennych właściwości zdrowotnych, olej lniany wykazuje również niezwykle skuteczne działanie kosmetyczne. W jego składzie znajduje się bowiem witamina E, która stanowi doskonałą ochronę dla skóry i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się. Olej lniany posiada także właściwości przeciwzapalne. Z powodzeniem mogą go stosować osoby, ktore na co dzień borykają się z uciążliwą skórą łojotokową i zanieczyszczoną, gdyż reguluje on poziom wydzielanego sebum. Zapobiega ponadto występowaniu wągrów oraz zaskórników. Olej lniany odżywia skórę i dodaje jej elastyczności. Łagodzi niektóre objawy chorób skórnych. Stosowany jest obecnie podczas leczenia łuszczycy, trądziku, czy egzemy. Olej lniany stosowany jest obecnie w wielu kosmetykach. Jest podstawowym składnikiem różnego rodzaju kremów, balsamów, czy pielęgnacyjnych olejków do ciała. Można go także wcierać we włosy oraz skórę głowy.
Jak należy spożywać i przechowywać olej lniany?
Olej lniany należy spożywać tylko i wyłącznie na zimno. Podobnie jest z jego przechowywaniem – powinno się go trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu – najlepiej w lodówce. Podgrzewanie oleju lnianego prowadzi bowiem do obniżenia zawartości jego cennych składników. Zaleca się spożywanie około 2-3 łyżek tego oleju w ciągu dnia. Można go stosować jako dodatek do surówek, sałat, warzyw, czy zup. Ważne jest regularne spożywanie oleju lnianego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.olejlniany.info
Leave A Comment