Olejek arganowy posiada niezwykle korzystne właściwości, które znajdują wszechstronne zastosowanie w wielu dziedzinach życia, zwłaszcza w medycynie oraz kosmetyce. Ten marokański specyfik cieszy się dziś ogromną popularnością, zwłaszcza w branży kosmetycznej – nazywany jest bowiem „eliksirem młodości”. Wykazuje skuteczne działanie pielęgnacyjne. Olej arganowy dodaje się również do potraw, które zyskują dzięki niemu niesamowity smak oraz aromat. Jako kosmetyk i środek leczniczy zarazem cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony osób poszukujących naturalnych rozwiązań pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Niekiedy olej ten nazywa się złotem Berberów lub płynnym złotem.

Skąd pochodzi olej arganowy?

Olej arganowy pozyskiwany jest z drzew arganowych porastających południowo-zachodnią część Maroka, a ściślej rzecz ujmując – region Souss oraz tereny w pobliżu Oujda. Są to jedyne obszary na których drzewa arganowe owocują, zajmujące łączną powierzchnię 700-800 tys. ha. W 1998 roku wpisano je na listę UNESCO, w ramach rezerwatów, na których chroniona jest biosfera. Drzewa arganowe są bardzo dobrze przystosowane do tamtejszego klimatu. Osiągają około 10 metrów wysokości, żyją i owocują mniej więcej 150-200 lat. Ciekawostką może być fakt, że owocami arganii żywią się kozy, które dzięki poskręcanym i sękatym pniom, mogą z łatwością wspinać się na drzewa.  Owoce są koloru żółtego, a swym kształtem przypominają nieco oliwkę, bądź śliwkę. Wewnątrz owoców znajdują się pestki, a w nich nasiona, które zawierają właśnie słynny olej arganowy, który, zgodnie z wieloletnią tradycją, tłoczony jest przez marokańskie kobiety.

Olej arganowy i jego właściwości

Badania nad właściwościami olejku arganowego po raz pierwszy podjęła Zoubida Charrouf, profesor chemii. Było to na początku lat 90. Potwierdziły one prawdziwość lokalnych podań, iż olej arganowy wykazuje niezwykle korzystne właściwości zdrowotne oraz odżywcze. Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że olej ten posiada olbrzymie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. To z kolei potwierdza skuteczne działanie oleju w wygładzaniu zmarszczek, obniżaniu cholesterolu, czy leczeniu trądziku. Badania te jeszcze bardziej wzmożyły zainteresowanie olejem arganowym i na szerszą skalę rozpoczęto wówczas jego produkcję.

Olej arganowy niemalże od samego początku używany jest w Maroko jako składnik kulinarny. Ponadto znajduje on szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Ma gorzki, nieco orzechowy smak. Jest znacznie ciemniejszy niż oliwa. Około 80% składu olejku arganowego stanowią wspomniane wcześniej nienasycone kwasy tłuszczowe. W olejku tym znajduje się dwa razy więcej witaminy E, niż ma to miejsce w przypadku oliwy z oliwek. W składzie oleju znajdują się również tak zwane beta-amyriny, które posiadają właściwości przeciwzapalne. Dzięki dużej zawartości substancji czynnych, olej arganowy wykazuje skuteczne działanie przeciwrodnikowe, antyoksydacyjne oraz regenerujące i chroniące skórę. Olej ten w znacznym stopniu przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia się skóry, poprawia krążenie, dezynfekuje, wzmacnia system immunologiczny. Może być z powodzeniem wykorzystywany w ramach leczenia chorób układu krążenia, a także w zapobieganiu takim chorobom, jak: Parkinson, czy Alzheimer. Posiada korzystne właściwości ochronne, wygładzające oraz ujędrniające. Jest wykorzystywany w łagodzeniu bólów mięśni oraz stawów. Oprócz pielęgnacji skóry, może być z powodzeniem wykorzystywany w ramach poprawy kondycji włosów oraz paznokci.

Olej arganowy i jego zastosowanie w kosmetyce

Olej arganowy stanowi obecnie składnik wielu preparatów kosmetycznych. Dzięki doskonałym właściwościon nawilżającym, w znacznym stopniu likwiduje problem suchości i szorstkości skóry. Dodatkowo ujędrnia i opóźnia proces starzenia się skóry. Pomaga w odnowie komórek, chroni skórę przed niekorzystnym działaniem słońca i zimna. Wykazuje skuteczne działanie przeciwzapalne. Jest wykorzystywany w łagodzeniu objawów trądziku, a także alergii. Witamina E zawarta w oleju arganowym przyczynia sie do znacznej ochrony organizmu przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Olejek ten bardzo często wykorzystywany jest podczas opalania. W znacznym stopniu łagodzi podrażnienia skóry. Stosowany jest przy wielu problemach skórnych. Może być z powodzeniem stosowany jest skuteczny środek do masażu całego ciała. Stanowi aktywny składnik wielu kremów pielęgnacyjnych, a także preparatów wykorzystywanych w ramach ochrony skóry wokół oczu i ust. Znajduje się ponadto w wielu maseczkach na twarz, mydłach i szamponach. Olej arganowy można z powodzeniem stosować w ramach codziennej, domowej pielęgnacji. Wykorzystywany jest nie tylko do poprawy kondycji skóry, lecz także włosów i paznokci. Dzięki regularnemu stosowaniu olejku arganowego, włosy stają się mocniejsze i lśniące. Olej ten może być także stosowany jako środek pielęgnacyjny dla niemowląt, gdyż bardzo dobrze zabezpiecza skórę przed odparzeniami.

Olej arganowy i jego zastosowanie w medycynie

Olej arganowy ma bardzo dobry wpływ na działanie układu krążenia. Wykazuje ponadto właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Odgrywa dużą rolę we wzmacnianiu systemu immunologicznego. Wykazuje działanie dezynfekujące. Reguluje ciśnienie i pomaga w przemianie materii. Jest wykorzystywany przy wielu chorobach związanych z układem krążenia, a także w przypadku podwyższonego cholesterolu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz zawału serca. Może być stosowany przy leczeniu wielu chorób skórnych. Olej arganowy łagodzi także bóle reumatyczne oraz mięśniowe.