Lawenda i jej historia

Lawenda to roślina, której cenne właściwości znane są od tysięcy lat. Uprawiana była już w antycznej Grecji, a w Europie zyskała popularność dzięki starożytnym Rzymianom. Słowo lawenda pochodzi od łacińskiego czasownika lavare oznaczającego dosłownie: myć, czyścić. Roślina ta była pierwotnie wykorzystywana przez Rzymian podczas kąpieli, a także do prania odzieży. Inni z kolei znaczenie tego czasowniką wiążą z „czystym” aromatem lawendy. Największe lawendowe uprawy pojawiły się we Francji. Dziś lawenda uprawiana jest niemalże na wszystkich kontynentach. Osiąga wysokość około 60 centymetrów, a z jej niewielkich, fioletowych kwiatków pozyskuje się olejek eteryczny, charakteryzujący się intensywnym zapachem. Już od najdawniejszych lat ceniono lawendę za jej wyjątkowe właściwości lecznicze i kosmetyczne. Roślinę tę wyróżniał specyficzny, intensywny zapach. Christian Meunier, który napisał książkę pod tytułem „Lavande et lavendins” podkreśla zapach lawendy, który, podobnie jak inne aromatyczne rośliny, ma działanie kojące i lecznicze. Potwierdzeniem tej tezy, która znana jest zresztą od setek lat, może być fakt masowego palenia lawendy podczas epidemii dżumy, która miała miejsce w XVIII wieku na prowansalskich terenach. Lud chciał w ten sposób niejako wypędzić chorobę z miasta.

Dziś lawendę stosuje się przede wszystkim w ramach aromaterapii. Zapach lawendy działa uspokajająco, pozwala na niesamowity relaks. Mówi się o wyjątkowym działaniu lawendy zapewniającym zdrowy i spokojny sen – dlatego warto stosować olejki lawendowe podczas wieczornej kąpieli lub umieszczać zapachową saszetkę pod poduszką. Olejek lawendowy jest obecnie jednym z najbardziej cenionych olejków eterycznych, które stosowane są w aromaterapii. Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Olejek lawendowy – działanie i zastosowanie

Olejek lawendowy posiada wszechstronne zastosowanie i tym też w znacznym stopniu wyróżnia się na tle innych olejków eterycznych. Może być stosowany bezpośrednio na skórę, bez wcześniejszego rozcieńczania go z wodą. Niekiedy łączy się go również z innymi olejkami, na przykład z olejkiem sosnowym, cedrowym, czy szałwiowym. Dzięki temu wykazuje on jeszcze szersze spektrum działania, choć sam w sobie posiada również dużo cennych właściwości. Olejek lawendowy w znacznym stopniu pozwala na złagodzenie bólu, rozluźnienie, oczyszczanie skóry, pobudzanie krążenia. Stosowany jest także w ramach leczenia inhalacyjnego, podczas różnego rodzaju problemów z układem oddechowym. Olejek lawendowy wykorzystywany jest na szeroką skalę w leczeniu różnego rodzaju chorób oraz wszelkich dolegliwości. Stosuje się go także w kosmetyce, w ramach pielęgnacji skóry.

Regularne stosowanie olejku lawendowego pozwala na złagodzenie bólów mięśniowych, reumatycznych, a także bólów pleców i migrenowych bólów głowy. Olejek ten pozwala na skuteczne leczenie napięcia nerwowego oraz stresu. Ułatwia zasypianie, działa uspokajająco i kojąco. Pomaga w leczeniu infekcji gardła, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, infekcji zatok, astmy, czy kaszlu. Olejek lawendowy może być również stosowany w ramach skutecznej pielęgnacji włosów. Wykazuje bardzo pozytywne działanie na układ trawienny. Stymuluje bowiem produkcję kwasów żołądkowych, wspomagając tym samym leczenie bólów brzucha, zaparć, biegunek, wzdęć, czy wymiotów. Stosowanie olejku lawendowego może okazać się bardzo pomocne przy leczenie różnego rodzaju problemów skórnych. Olejek ten wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz antyseptyczne. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany w ramach leczenia trądziku, łuszczycy, czy nawet łagodzenia zmarszczek. Systematyczne stosowanie olejku lawendowego pozwala na wzmacnianie odporności organizmu oraz poprawianie krążenia.

Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że zapach lawendy odgrywa dużą rolę w poprawie nastroju. Ma to związek przede wszystkim z jego wpływem na układ nerwowy. Przeprowadzone całkiem niedawno badania potwierdziły ponadto wpływ olejku lawendowego na proces nauki i zapamiętywania. Olejek lawendowy może być także stosowany zewnętrznie w celu rozgrzewania i łagodzenia bólów stawowych. Różnego rodzaju mieszanki zawierające w swym składzie olejek lawendowy są stosowane do masażu oraz do relaksacyjnych kąpieli. W leczeniu migrenowych bólów głowy najbardziej skuteczne okazuje się stosowanie inhalacji lub specjalnych aromaterapeutycznych kominków. Olejek lawendowy polecany jest także osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Wpływa on bowiem na mięśnie gładkie, doprowadzając do rozszerzenia naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia.

W I wojnie światowej wykorzystywano olejek lawendowy w leczeniu ran i zadrapań. Jego właściwości pozwalają na szybsze gojenie się ran oraz na zapobieganie powstawaniu bliznom. Olejek ten można z powodzeniem stosować w przypadku rozstępów pojawiających się na skórze, a także w leczeniu trądziku, egzemy, czy opryszczki wirusowej. Pomocny może się także okazać w leczeniu wypadania włosów, łuszczycy, nadmiernej potliwości, czy infekcji grzybiczych.

Olejek lawendowy na szeroką skalę wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym, spożywczym oraz farmaceutycznym. W tym ostatnim znajduje zastosowanie zwłaszcza jako środek poprawiający zapach leku. W przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym również wykorzystywany jest jako składnik zapachowy wielu wód toaletowych, perfum, kremów, czy mydeł. W przemyśle spożywczym stosowany jest jako przyprawa zapachowa, na przykład w wyrobach cukierniczych.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania olejku z lawendy

Olejek lawendowy zalecany jest szczególnie tym osobom, które prowadzą niezwykle aktywny, stresujący tryb życia. Cenne właściwości tego olejku pozwolą im na obniżenie wiecznego napięcia, wyciszenie się i zrelaksowanie. Zabiegi aromaterapii z wykorzystaniem olejku lawendowego są niezwykle skuteczne, pozwalają na osiągnięcie wewnętrznego spokoju i równowagi. Wskazane jest stosowanie tego olejku w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi, dzięki czemu zapewniona zostaje jeszcze większa skuteczność zabiegu. Mimo iż olejek lawendowy posiada wiele, niezwykle wartościowych właściwości, nie może być stosowany przez każdego. Przeciwwskazaniem jest zatem ciąża oraz okres karmienia piersią. Olejek lawendowy nie powinien być także stosowany przez osoby cierpiące na cukrzycę.