Wbrew pozorom, henna nie jest wynalazkiem naszych czasów – już w starożytnym Egipcie wykorzystywano ją do malowania ciała oraz włosów – miało to wtedy bardzo duże znaczenie religijne. Nieco później zaczęły ją stosować kobiety w celach kosmetycznych – do farbowania włosów oraz paznokci. Dziś jest popularnym środkiem zarówno do robienia tatuaży na ciele, jak i koloryzacji włosów – w ostatnim czasie zdecydowanie powróciła na to moda. Nic w tym dziwnego – jest to całkiem naturalna metoda farbowania włosów, która nie niszczy ich w taki sposób, jak chemiczne farby. Co powoduje, że henna znów powróciła do łask? I jak farbować nią włosy, by osiągnąć spektakularne efekty?

Co w niej takiego wyjątkowego?

Henna swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim naturalnemu składowi, w którym nie znajdziemy żadnych sztucznych barwników i konserwantów. Ta farba to mieszanka starannie dobranych ziół, których właściwości odpowiadają zarówno za koloryzację, jak i pielęgnację naszych włosów. Henna w swoim składzie zawiera m.in.: liście Lawsonii bezbronnej, liście Indygowca, ekstrakt z indyjskiego agrestu i orzechów shikakai oraz inne dobroczynne składniki wielu owoców i roślin, które nadają włosom konkretnego koloru, a także odżywiają skórę głowy oraz wzmacniają ich cebulki.

Czy henna na pewno nie niszczy włosów?

Henna ma tę przewagę nad farbami chemicznymi, że pozwala uzyskać na głowie wymarzony kolor, bez drastycznej ingerencji w strukturę włosa. Co więcej, pomaga ona wypełnić powstałe już uszkodzenia i dodatkowo nadać naszej fryzurze niepowtarzalnej objętości i blasku. Trzeba jednak zaznaczyć, że farba, która ma spełnić wszystkie te zadania, musi być w stu procentach naturalna – należy więc dokładnie czytać skład farby do włosów na opakowaniu, gdyż niektóre firmy mimo wszystko dodają do nich również środki chemiczne – zaznaczają konsultanci znanej drogerii internetowej Tagomago. Systematyczne stosowanie henny zamiast zwykłej farby może też zniwelować problem wypadających włosów – dzięki naturalnemu odżywianiu ich mieszanką ziół, staną się one zdecydowanie grubsze, mocniejsze i odporne na różne uszkodzenia.

Czy henna jest mniej trwała?

Henna, ze względu na swój łagodny charakter, bardzo często mylona jest z szamponetką. W rzeczywistości jednak ma z nią mało wspólnego – jej intensywny kolor nie wypłukuje się po kilku myciach i utrzymuje się na włosach tyle samo, co normalna farba. Hennę od szamponetek i chemicznych środków do koloryzacji odróżnia również to, że gwarantuje ona pozostawienie naszych włosów w dużo lepszym stanie – przy zmywaniu się henny włosy nie matowieją, nie tracą swojego blasku, a także zdrowego wyglądu.

Gdzie jest haczyk?

Oczywiście, henna jak każda inna metoda koloryzacji ma też jakieś swoje wady. W tym przypadku jest to zdecydowanie sam sposób farbowania:

  • Wszystko zależy od wybranego przez nas koloru, jednak trzeba przygotować się na trzymanie henny na włosach przez około godzinę, a czasem nawet dwie.
  • Farbowanie włosów musi odbywać się w odpowiedniej temperaturze – by nasze włosy odpowiednio przyjęły hennę, powinna być ona ciepła podczas nakładania, a jej temperaturę należy dodatkowo utrzymać, obwijając głowę folią spożywczą lub nakładając na nią czepek kąpielowy.
  • Zmywanie farby z włosów to najgorszy moment koloryzacji – stają się one sztywne, suche i posklejane, co powoduje, że usuwanie henny jest zadaniem nie tylko nieprzyjemnym, ale też bardzo trudnym.
  • Niestety hennę można zmywać jedynie przy pomocy wody (bez szamponu i odżywki). Jednak to poświęcenie może nam przynieść wspaniałe efekty w postaci zdrowych, gładkich i błyszczących włosów w wymarzonym kolorze.

Zalety henny w porównaniu ze zwykłą farbą:

  • nie niszczy włosów i dodatkowo bierze udział w odbudowie ich struktury,
  • przyjemny zapach mieszanki ziół (brak drażniącego zapachu amoniaku ze zwykłej farby),
  • efekt gładkich, błyszczących i zdrowych włosów nawet przez 2 miesiące,
  • resztki henny, które nie zostały zużyte podczas farbowania, można zamrozić i wykorzystać przy kolejnej koloryzacji.

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów do koloryzacji włosów, dostępna na stronie:

http://tagomago.pl/katalog/182/Henna/