Olejek eukaliptusowy otrzymywany jest z wiecznie zielonego drzewa eukaliptusowego, porastającego głównie obszary Australii. Istnieje wiele odmian drzewa eukaliptusowego, które różnią się między sobą składem oraz właściwościami. Niektóre odmiany tego drzewa rosną między innymi w Indiach, Brazylii, południowej Europie, Afryce oraz Kalifornii. Olejek eukaliptusowy otrzymywany jest w wyniku destylacji z parą wodną liści oraz końców gałązek. W aromaterapii zastosowanie znajduje olejek wytwarzany z tak zwanej odmiany globulus. Niekiedy używa się także olejku z odmiany citriodora, który jest znacznie tańszy i charakteryzuje się odmiennym składem. Stanowi on zamiennik olejku cytronelowego.

Właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy stanowi jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych składników różnego rodzaju preparatów wykrztuśnych, antyseptycznych oraz odświeżających oddech. Znajduje się w pastach do zębów, syropach, kroplach, a nawet cukierkach. Wykazuje przede wszystkim działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Swoje zastosowanie znajduje głównie w terapii kaszlu, różnego rodzaju infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, kataru, a także w ramach leczenia stanów zapalnych skóry. Przyjemny i łagodny zapach olejku pozwala na jego wykorzystanie w różnego rodzaju preparatach przeznaczonych dla dzieci. Jest stosowany także jako preparat pomagający zwalczyć wszy głowy. Działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne olejku jest wykorzystywane w łagodzeniu bólów artretycznych oraz reumatycznych. Olejek eukaliptusowy wzmacnia także system immunologiczny.

W mieszankach aromaterapeutycznych olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest do masażu, kąpieli, kompresów oraz do inhalacji. Olejek stosowany do masażu jest pomocny w łagodzeniu objawów przeziębienia, grypy, kaszlu, reumatyzmu, zmęczenia mięśni oraz umysłu. Zastosowanie olejku eukaliptusowego do kąpieli pomaga w zwalczaniu grypy, stanów zapalnych skóry, kaszlu, przeziębienia i zmęczenia umysłu. Olejek stosowany do kompresów może pomóc w stanach zapalnych skóry i bólach reumatycznych. Z kolei zastosowanie olejku eukaliptusowego do inhalacji (za pomocą specjalnych kominków aromaterapeutycznych) pomaga w łagodzeniu objawów kaszlu, przeziębienia, grypy oraz zmęczenia umysłowego.

Olejek eukaliptusowy to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych. Stosowany jest zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Wykazuje korzystne działanie w stanach zapalnych skóry. Może być stosowany jako środek pomocny w walce z trądzikiem, grzybicą, czy łuszczycą. Wykorzystuje się go również w przypadku oparzeń, ukąszeń i trudno gojących się ran. Zapach olejku eukaliptusowego działa pobudzająco i przyczynia się do poprawy koncentracji.

Należy jednak pamiętać o tym, że olejek eukaliptusowy powinno stosować się w małych ilościach. Przekroczenie zalecanych dawek olejku może doprowadzić do nudności, wymiotów, niepożądanych zmian skórnych, zawrotów głowy, a nawet zaburzeń oddychania. Olejek eukaliptusowy nie powinien być także stosowany doustnie, ponieważ może przyczynić się do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Przeciwwskazaniem do zastosowania olejku eukaliptusowego jest ponadto ciąża oraz okres karmienia piersią.