Bazylia i jej historia

Bazylia to znana i często używana przyprawa. Stosuje się ją zwłaszcza do potraw mięsnych,  a także do sałatek, głównie jako świeże zioło. Wykazuje ona działanie pobudzające oraz odświeżające. Pomaga zwłaszcza przy zmęczeniu fizycznym oraz umysłowym. Poprawia efektywność procesów myślenia, pomaga w koncentracji. Reguluje trawienie, w związku z czym może być stosowana podczas różnego rodzaju zatruć, czy niestrawności. Bazylia wzmacnia także system immunologiczny, może być stosowana jako środek łagodzący lęki oraz depresje. Bazylia pochodzi z Indii oraz ze Środkowego Wschodu. Uprawiana była już pięć tysięcy lat temu. W Europie znalazła się za sprawą kupców korzennych. Niemalże od zarania dziejów nazywana była królewskim zielem, a nazwę taką nadali jej starożytni Grecy: basilikon phuton. Od wieków uznawano ją za wspaniały środek leczniczy, ale nie tylko. Bazylia od zawsze związana była także z kuchnią. Duże znaczenie miała ponadto w religii. Wedle starodawnych wierzeń, bazylia miała wyrosnąć tuż obok grobu Chrystusa, zaraz po jego zmartwychwstaniu. Od najdawniejszych lat wierzono, że zioło to jest źródłem siły, dzięki czemu pomaga w usuwaniu zmęczenia.

Olejek bazyliowy i jego zastosowanie

Eteryczny olejek bazyliowy otrzymywany jest z różnych typów bazylii, głównie jednak z bazylii Ocimum basilicum, a więc rośliny jednorocznej, uprawianej przede wszystkim w południowej Francji. Najwięcej olejku znajduje się w kwiatostanach tej rośliny, które zbierane są jako pierwsze i destylowane z parą wodną.  Destylacji ulega także całe ziele bazylii, co pozwala na otrzymanie takiego samego olejku pod względem jakościowym, jednakże charakteryzującego się mniejszą wydajnością. Bazylia uprawiana jest również w Ameryce, na Jawie, a także we Włoszech. Produkuje się ponadto olejki bazyliowe z innych odmian roślin, takich jak: Ocimum canum, Ocimum  gratissimum, czy Ocimum minimum. Charakteryzują się one jednak gorszą jakością. Olejek otrzymywany z bazylii pospolitej wykazuje działanie pobudzające oraz odświeżające. Stosowany jest w ramach łagodzenia lęków oraz bezsenności. Może być stosowany również jako środek przeciwbólowy, szczególnie przy bólach neurologicznych, takich jak: migreny, bóle reumatyczne, mięśniowe, czy nerwobóle. Działa kojąco, zwłaszcza przy leczeniu ran po ukąszeniach owadów. Olejek bazyliowy można stosować do masażu, kompresów, kąpieli, a także do inhalacji, za pomocą specjalnych kominków aromaterapeutycznych.

Olejek bazyliowy stosowany do masaży pomaga w łagodzeniu nerwobóli, skurczy mięśni oraz migreny. Ponadto łagodzi lęki, histerie i depresje. Może być stosowany w bezsenności, zmęczeniu fizycznym i umysłowym, a także w apatii i przeziębieniu. Zastosowanie olejku bazyliowego do masażu łagodzi także bóle reumatyczne oraz artretyczne.

Olejek bazyliowy stosowany do kąpieli łagdzi nerwobóle, bóle reumatyczne i artretyczne, migreny, skurcze mięśni, skutki przeziębienia oraz przekrwienia skóry. Może być stosowany w zmęczeniu fizycznym oraz umysłowym. Stosuje się go także w łagodzeniu lęków, depresji, apatii i histerii.

Stosowanie olejku bazyliowego do inhalacji pomaga w zmęczeniu umysłowym, depresji i stanach lękowych. Łagodzi skutki kataru, przeziębienia oraz stanów zapalnych zatok. Olejek bazyliowy stosowany w takiej formie pomaga także w przypadku braku koncentracji oraz bezsenności.

Olejek bazyliowy stosowany do kompresów pomaga w podagrze oraz w przypadku ukąszeń i użądleń owadów.

Olejek bazyliowy to niezwykle cenny środek pomagający w zwalczaniu wszelkich zaburzeń psychicznych oraz psychosomatycznych. Może okazać się bardzo skuteczny w łagodzeniu wspomnianych już wcześniej objawów depresji oraz stanów lękowych. Stosuje się go także w stanach stresu oraz melancholii. Skutecznie usuwa zmęczenie i dodaje sił. Może być stosowany jako środek przeciwbólowy, również w przypadku bólów brzucha, czy bólów menstruacyjnych. Co ciekawe – okazuje się skuteczny jako środek przeciwwymiotny. Można go stosować przy nudnościach, zaparciach oraz gazach. Łagodzi objawy kaszlu i przeziębienia.

Olejek bazyliowy może być również stosowany w przypadku nadmiernego pocenia się stóp. Dzięki temu, że wykazuje działanie antyseptyczne, a także spowalnia odrastanie włosków, może być stosowany po depilacji. Ma działanie odświeżające i łagodzące. Stosuje się go w przypadku różnego rodzaju podrażnień skórnych. Doskonale relaksuje ciało i łagodzi różne objawy zmęczenia. Charakteryzuje się świeżym, słodkim i delikatnie korzennym aromatem. Przed zastosowaniem olejku bazyliowego należy go rozcieńczyć.