Problemy z ciągle nawracającym łupieżem często staje się powodem do wstydu i wycofania. Niestety zdarza się tak, że kłopot w łupieżem trwa dosyć długo, a kuracje nie są skuteczne. Pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Najczęściej występuje u nastolatków, którzy przechodzą okres dojrzewania i u mężczyzn. I choć pozbycie się łupieżu jest możliwe to może przed długi czas wywołać wiele nieprzyjemnych sytuacji.

Czym jest łupież?

Na powierzchni skóry głowy żyje wiele mikroskopijnych organizmów jednak jeden, mianowicie Pityrosporum ovale, odpowiedzialny jest za powstawanie łupieżu. Jeżeli skóra głowy jest zdrowa i dobrze pielęgnowana to ten problem nie występuje. Jednak gdy zauważamy, że włosy szybko się przetłuszczają, może wystąpić łupież. Najczęstszym sposobem, przez który można wywołać niechciany problem jest stosowanie kosmetyków niezgodnie z ich przeznaczeniem. W ten sposób skóra głowy staje się podrażniona i podatna na infekcję.

Koloryzacja czy częste modelowanie włosów osłabia zarówno ich kondycję jak i odporność skóry głowy. W związku z tym pojawienie się łupieżu to tylko kwestia czasu. Ponadto nieodpowiednia dieta, a nawet zmiana wody może wywołać łupież.

Ten kłopotliwy problem dotyczy wielu ludzi. Dlatego też lekarze wymieniają kilka rodzajów łupieży. Wyróżnia się:

  • łupież zwykły – występuje najczęściej u nastolatków w okresie dojrzewania;
  • łupież łojotokowy – jest to efekt nie leczonego łupieżu zwykłego. Występuje w postaci nawarstwiających się strupów;
  • łupież tłusty – powiązany jest z przetłuszczaniem się skóry głowy. Drożdżaki doskonale odnajdują się w takim środowisku. Łupież tłusty to nic innego jak złuszczony naskórek, który odpada ze skóry głowy. Specjalnie na łupież tłusty. Specjaliści Vichy polecają szampon Dercos, który już po pierwszym zastosowaniu oczyszcza skórę głowy z łupieżu;
  • łupież suchy – spowodowany jest głównie nadwrażliwością skóry. Do stanu zapalnego może doprowadzić nawet źle dobrany szampon, odżywka czy lakier do włosów.

Latem problem z łupieżem jest mniejszy. Wynika to z oddziaływania promieni słonecznych, które mają właściwości przeciwzapalne. Jednak kiedy zaczyna się zima i zwykle wychodząc zakładamy czapkę to skóra głowy jest bardziej podatna na nadczynność gruczołów łojowych, które wydzielając łój tworzą idealne miejsce dla oddziaływania bakterii.

Leczenie łupieżu

Leczenie łupieżu jest często długotrwałe. Dlatego tez należy zastanowić się nad doborem odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji głowy.

Jednym z nich jest szampon. Zwykle tego typu preparaty mają inny skład i delikatniejszą formułę, aby jeszcze bardziej nie podrażnić skóry głowy. Zazwyczaj wzbogacane są o smołę pogazową (dziegięć brzozowy), która ma działanie antyseptyczne i dezynfekujące. Wykorzystuje się również sól cynkową, kwas salicylowy, siarkę i siarczek selenu. Bogactwo składników złuszcza naskórek i odżywia skórę głowy. Ponadto szampony przeciwłupieżowe zawierają w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze takie jak: mikonazol, klotrimazol czy bifonazol.

Leczenie chorób najskuteczniejsze jest od wewnątrz dlatego też specjaliści polecają leki doustne. Jednak wystarczy zmiana diety lub wzbogacenie jej o orzechy, mleko lub jaja, które bogate są w witaminę B6, która jest istotnym składnikiem wspomagającym odbudowę naskórka.

Należy również ostrożnie obchodzić się z włosami. Delikatnie je szczotkować i często myć. Nie można drapać skóry głowy, ponieważ to jeszcze bardziej ją podrażni i nie ukoi swędzenia. Nie powinno się narażać skóry głowy na wysoką temperaturę dlatego też włosy powinny wysychać naturalnie – nie za pomocą suszarki.

Jeżeli przyczyną łupieżu jest stosowanie niewłaściwych kosmetyków to należy je natychmiast odstawić i oczyszczać skórę głowy bezbarwnym i bezzapachowym szamponem z niskim odczynem pH.

Jeśli problem jest poważny należy zwrócić się o poradę do dermatologa. Dzięki odpowiednio dobranej kuracji łupież szybko zniknie i nie będzie powracał.

Więcej na temat walki z łupieżem na stronie: http://www.vichy.pl/pielegnacja-wlosow/produkty/pc129.aspx