Olejek z drzewa herbacianego, znany także pod nazwą Tea Tree Oil otrzymywany jest z unikalnego gatunku drzewa Melaleuca Alternifolia, porastającego wschodnią część Australii. Liście tego drzewa od wieków wykorzystywane są w ramach leczenia wielu dolegliwości i schorzeń, zwłaszcza skórnych. Wyniki licznych badań naukowych potwierdziły bardzo dobre właściwości przeciwgrzybicze oraz bakteriobójcze olejku z drzewa herbacianego. Do najważniejszych składników olejku, potwierdzających skuteczność jego działania, należą: cyneol oraz terpinen-4-ol. Pierwszy z nich wykazuje skuteczne działanie, szczególnie przy różnego rodzaju chorobach oraz uszkodzeniach skórnych. Drugi z kolei wykazuje pozytywne działanie w leczeniu chorób przeziębieniowych.  Olejek ten pozyskiwany jest z liści lub z małych gałązek drzewa za pomocą destylacji parowej. Nazwa: drzewo herbaciane wywodzi się z dawnego wykorzystywania liści drzewka do robienia naparu, zastępującego herbatę.

Olejek z drzewa herbacianego i jego unikalne właściwości

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje bardzo silne działanie antyseptyczne. Posiada bardzo dobre właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze oraz antywirusowe. Może być stosowany w ramach zwalczania trądziku, łuszczycy, łupieżu oraz grzybicy. Posiada ponadto właściwości antyutleniające. Może być stosowany w ramach inhalacji podczas kataru lub zapalenia górnych dróg oddechowych. Zaleca się stosowanie olejku z drzewa herbacianego w celach pielęgnacyjnych, zwłaszcza do skóry suchej i wrażliwej. Olejek ten przyspiesza także gojenie ran.

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Mieszkańcy Australii od stuleci stosują olejek z drzewa herbacianego do odkażania ran i przyspieszania ich gojenia. Olejek ten wykazuje jedne z najsilniejszych właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i antywirusowych. Może być stosowany w ramach zatrzymywania różnego rodzaju infekcji, zarówno dróg oddechowych, moczowych, jak i gardła, czy jamy ustnej. Olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w ramach leczenia różnego rodzaju problemów skórnych. Używa się go przede wszystkim do leczenia trądziku, grzybicy, wyprysków, brodawek, czy krost. Olejek ten można również stosować w ramach łagodzenia oparzeń słonecznych. Potwierdzono, że stosowanie olejku z drzewa herbacianego w ramach aromaterapii pomaga w poprawie samopoczucia, a także przy niwelowaniu zdenerwowania i napięcia.  Olejek ten stanowi składnik wielu preparatów kosmetycznych oraz leczniczych. Na bazie olejku produkowane są różnego rodzaju mydła, szampony, dezodoranty, kremy, czy odżywki do włosów. Wiele z tych preparatów stosuje się w ramach zwalczania grzybic oraz infekcji skórnych. Olejek z drzewa herbacianego można stosować do pielęgnacji skóry normalnej, ale najbardziej skuteczne działanie wykazuje on w przypadku skóry problemowej, szczególnie trądzikowej, wrażliwej, czy skłonnej do zaskórników. Skuteczność tego rodzaju kosmetyków, produkowanych na bazie olejku z drzewa herbacianego, została potwierdzona szeregiem badań realizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą.