Eteryczny olejek sosnowy zaliczany jest do olejków, wykazujących silne właściwości lecznicze. Otrzymywany z igieł sosny o nazwie Pinus silvestris, znajduje szerokie zastosowanie, przede wszystkich w celach zdrowotnych, ale także w kosmetologii. Obecnie uważa się, że najlepsze pod względem jakościowym są olejki pochodzące z roślin porastających północną część Europy oraz Azji. Wśród tej grupy olejków znajduje się również omawiany tutaj olejek otrzymywany z sosny Pinus silvestris. Otrzymywanie tego olejku następuje na drodze destylacji z parą wodną. Do wyrobu olejku używa się igieł, szyszek oraz młodych gałązek sosnowych. Olejek ten posiada jasnożółtą barwę. Charakteryzuje go ponadto intensywny i żywiczny aromat.

Działanie i zastosowanie olejku sosnowego

Olejek sosnowy wykazuje działanie antyseptyczne, tonizujące, dezodoryzujące, przeciwbólowe, bakteriobójcze, rozgrzewające, łagodzące objawy przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych, a także działanie przeciwzakaźne i delikatnie pobudzające. W celach zdrowotnych olejek sosnowy wykorzystywany jest przede wszystkim do leczenia infekcji pojawiających się w obrębie górnych dróg oddechowych oraz zatok. W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych inhalacji parowych, które powinny być przeprowadzane kilka razy dziennie. Sprawdzają się one doskonale przy katarze, przeziębieniu, czy nawet bólu gardła. Olejek sosnowy wykazuje przede wszystkim działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne.

Posiada również właściwości rozgrzewające, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany w ramach łagodzenia bólów reumatycznych, czy artretyzmu. Stosowanie olejku sosnowego do kąpieli powinno być jednak poprzedzone jego rozcieńczeniem, w przeciwnym razie może on doprowadzić do podrażenienia skóry. Potwierdzono ponadto pobudzające oraz odświeżające działanie olejku sosnowego. Można go zatem stosować przy stanach zmęczenia, szczególnie umysłowego, jako środek pobudzający i dodający energii.

Oprócz kąpieli oraz wspomnianych już wcześniej inhalacji, olejek sosnowy może być również stosowany do masażu. Doskonale zmiękcza on skórę, mówi się ponadto o jego korzystnym działaniu w walce z cellulitem. Olejek ten może być również stosowany w ramach naturalnego aromatyzowania powietrza. Eteryczny olejek sosnowy należy do tych najczęściej wykorzystywanych w ramach leczenia schorzeń układu oddechowego. Jego najlepsze działanie polega na tym, że szybko i skutecznie uwalnia od wydzieliny, która zalega w oskrzelach. Korzystne jest także antybakteryjne działanie olejku.

Można go również stosować w ramach dezynfekowania powietrza. Olejek sosnowy ma bardzo przyjemny i świeży zapach. Na sam koniec warto jednak wspomnieć o pewnych przeciwwskazaniach związanych ze stosowaniem olejku sosnowego. Nie wolno go bowiem używać w przypadku osób chorujących na astmę, bądź krztusiec. Z kolei stosowanie olejku sosnowego przez kobiety w ciąży, czy dzieci, powinno być skonsultowane wcześniej z odpowiednim specjalistą.