Olejek cytrynowy i jego otrzymywanie
Olejek cytrynowy otrzymywany jest z owoców drzewa cytrynowego, porastającego obszary Azji Południowo-Wschodniej. Cytryny zaczęły być uprawiane wraz z początkiem XII wieku, najpierw w Persji i w Palestynie, a z czasem we wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego. W dzisiejszych czasach plantacje cytryn znajdują się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, a także w Brazylii. Olejek otrzymywany jest w wyniku wyciskania skórek owoców. Dobry olejek cytrynowy to taki, który zawiera około 4-8% cytralu. W ramach aromaterapii używa się tylko i wyłącznie oleju wyciskanego, który nie jest w żaden sposób przerabiany.
Właściwości i zastosowanie olejku cytrynowego
Olejek cytrynowy wykorzystuje się przede wszystkim w artykułach spożywczych. Jest on środkiem smakowym. Swoje zastosowanie znajduje się również w kosmetykach, między innymi jako składnik pasty do zębów. Wykazuje właściwości antyseptyczne i dzięki temu może być stosowany w ramach leczenia grypy, infekcji gardła, czy przeziębienia. Olejek cytrynowy wykorzystywany jest również w leczeniu stanów zapalnych, a także problemów skórnych, takich jak: trądzik, opryszczka, czy łupież. Niekiedy stanowi również składnik wszelkich preparatów farmaceutycznych, stosowanych głównie przy zaburzeniach trawiennych. Olejek cytrynowy ma działanie ściągające. Można go stosować w ramach leczenia artretyzmu, reumatyzmu, czy żylaków. Wykazuje działanie tonizujące oraz uspokajające. Stosowany jest w ramach łagodzenia stanów lękowych, a także jako środek odświeżający i stymulujący.
W mieszankach aromaterapeutycznych olejek cytrynowy może być stosowany do masażu, kąpieli, kompresów i inhalacji. Olejek cytrynowy stosowany do masażu łagodzi lęki, ociężałość umysłową i napięcia nerwowe. Może być stosowany jako środek leczniczy przy artretyzmie, reumatyzmie, nadciśnieniu i przeziębieniu. Olejek cytrynowy stosowany do kąpieli pomaga w leczeniu przeziębienia, napięcia nerwowego, lęków, nadciśnienia, stanów zapalnych skóry, łupieżu, żylaków, egzemy, a także okresu menopauzy. Stosowanie olejku cytrynowego do kompresów pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, żylaków, a także opryszczki. Olejek cytrynowy stosowany do inhalacji leczy przeziębienie i katar. Pomaga w łagodzeniu napięcia nerwowego, lęków i okresu menopauzy.
Eteryczny olejek cytrynowy charakteryzuje się długotrwałym działaniem. Jego właściwości lotne mogą być wykorzystywane także w ramach dezynfekcji pomieszczeń. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do wody i rozpylić go w powietrzu. Olejki cytrynowe wykorzystuje się między innymi w ramach odkażania sal szpitalnych. Właściwości dezynfekujące olejku cytrynowego można z powodzeniem wykorzystać również w warunkach domowych, między innymi do odświeżania i dezynfekowania pomieszczeń.
Naturalny olejek eteryczny znajduje wszechstronne zastosowanie w medycynie. Jest wykorzystywany w ramach łagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, wywołanych przez bakterie. Olejek ten może być również stosowany w przypadku ukąszeń owadów. Przynosi ulgę i łagodzi swędzenie. Nakłada się go punktowo na miejsce ukąszenia. Dzięki aromatyzowaniu powietrza za pomocą olejku cytrynowego można wzmocnić odporność organizmu. Minimalizuje się wówczas ryzyko wystąpienia przeziębienia, czy innych chorób dróg oddechowych. Olejek cytrynowy ożywia, pobudza i poprawia koncentrację, głównie za sprawą delikatnego i orzeźwiającego zapachu. W aromaterapii olejek cytrynowy stosowany jest zatem w łagodzeniu lęków i napięć, a także w walce z depresją i złym nastrojem.
Naturalny olejek cytrynowy może być również stosowany w pielęgnacji cery. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, zalecany jest szczególnie w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Jest to środek stosowany także w ramach likwidowania wszelkich przebarwień na cerze. Reguluje ponadto produkcję sebum.
0dk499e
yso5yt
p908wg
hee2p8