Olejek cedrowy jest eterycznym olejkiem pozyskiwanym z drewna jałowca wirgińskiego za pomocą metody destylacji z parą wodną. Inne rodzaje olejków, które również nazywa się cedrowymi, otrzymuje się z takich surowców, jak: liście żywotnika zachodniego, czy drewno cedru atlaskiego. Najsłynniejszy olejek cedrowy to ten drugi, otrzymywany z drzewa Cedrus at-lantica Manett, porastającego góry Atlasu, przede wszystkim na terenie Maroka. Olejek ten ma charakterystyczny, balsamiczny zapach.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że olejek cedrowy był wykorzystywany w ramach aromaterapii już w czasach najdawniejszych. Doskonałym tego potwierdzeniem są liczne, niezwykle cenne źródła pisane, w których znajdziemy wiele informacji na temat jego wszechstronnego zastosowania. Olejek cedrowy był opisywany między innymi w dokumentach egipskich, czy babilońskich. Niezwykle ważna wzmianka na jego temat znajduje się w słynnym poemacie o Gilgameszu:
Zapachy otrzymane przez palenie cedru i miny powinny pochlebić bogom i wprowadzić ich w dobry nastrój.
Olejek cedrowy jest także wymieniony jako lek pochodzenia roślinnego na sumeryjskiej tabliczce klinowej, pochodzącej z 3000 p.n.e. i stanowiącej zarazem najstarszy dotąd medyczny dokument. W dzisiejszych czasach olejek cedrowy wykorzystywany jest przede wszystkim w ramach leczenia wszelkich problemów skórnych.
Właściwości i zastosowanie olejku cedrowego
Olejek cedrowy wykazuje przede wszystkim działanie antyseptyczne, w związku z tym może być z powodzeniem stosowany w ramach leczenia wszelkich infekcji, także wirusowych. Jest wykorzystywany przy przeziębieniu, katarze i kaszlu. Może być także stosowany jako środek przeciwbólowy w przypadku reumatyzmu i artretyzmu. W ramach problemów skórnych, wykorzystuje się go głównie do leczenia trądziku, łojotoku, łupieżu, łysienia i wszelkich podrażnień pojawiających się na skórze. Wykazuje ponadto działanie moczopędne, w związku z czym może być wykorzystywany podczas leczenia zapalenia pęcherza. Olejek cedrowy można stosować w ramach pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Dzięki swoim właściwościom uspokajającym może być stosowany jako środek walczący z bezsennością, pomagający w uzyskaniu dobrego i spokojnego snu.
Olejek cedrowy w aromaterapii
Olejek cedrowy może być stosowany w mieszankach aromaterapeutycznyh na wiele sposobów. Wykorzystanie tego olejku podczas masażu pomaga w zwalczaniu depresji, chronicznych stanów lękowych, grypy, reumatyzmu, artretyzmu, kataru, kaszlu, a także stanów zapalnych dróg moczowych. Zastosowanie olejku cedrowego do kąpieli okaże się pomocne w leczeniu grypy, przeziębienia, bronchitu, reumatyzmu, artretyzmu, stanów zapalnych skóry, łojotoku skóry glowy, wypadania włosów, trądziku, czy owrzodzeń. Kompresy z olejkiem cedrowym pomagają natomiast w leczeniu oparzeń, trądziku, stanów zapalnych skóry, łojotoku, łupieżu tłustego, reumatyzmu i artretyzmu. Inhalacje, czyli zastosowanie specjalnych kominków aromaterapeutycznych z olejkiem cedrowym, pomagają w zwalczaniu chronicznych stanów lękowych, a także w leczeniu kataru, przeziębienia, grypy i kaszlu.
96xnij