Naturalny olejek pomarańczowy pozyskiwany jest z owoców drzewa pomarańczy – Citrus Aurantium Dulcis, porastającego głównie obszar Chin oraz Indii. Owoce pomarańczy pojawiły się dopiero w XVI wieku na terenach europejskich. Cały wiek później znalazły one zastosowanie w medycynie. Dziś olejek pomarańczowy jest bardzo chętnie wykorzystywany w ramach aromaterapii. Wykazuje wszechstronne działanie i znajduje szerokie zastosowanie. Olejek pomarańczowy produkowany jest głównie w Stanach Zjednoczonych, w Hiszpanii, Brazylii, Argentynie, a także we Włoszech. Wytwarza się go za pomocą tak zwanej metody tłoczenia na zimno, która polega na wyciskaniu zewnętrznej części skórki pomarańczy. Powstały w ten sposób olejek charakteryzuje się żółto-pomarańczową barwą oraz intensywnym, świeżym zapachem. Jest to olejek nietoksyczny, który nie uczula i wyróżnia się bardzo dobrą jakością. Naturalny, pomarańczowy olejek eteryczny stosowany jest głównie w ramach zapewnienia uczucia relaksu, poprawy samopoczucia, rozładowania stresów i łagodzenia objawów depresji. Stosowanie zewnętrzne olejku okazuje się bardzo przydatne w przypadku skóry tłustej, mieszanej, a także w ramach leczenia cellulitu.

Olejek pomarańczowy i jego działanie

Olejek pomarańczowy wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwdepresyjne, uspokajające, tonizujące, rozkurczowe, zwalczające problemy skórne, w tym również trądzik, moczopędne, pobudzające układ trawienny i immunologiczny, a nawet pobudzające seksualnie. Naturalny olejek pomarańczowy charakteryzuje się bardzo ładnym, świeżym zapachem i między innymi dlatego właśnie znajduje tak szerokie zastosowanie w ramach aromaterapii. Nie bez znaczenia są oczywiście jego właściwości uspokajające i relaksujące. Zapach olejku przyczynia się także do pobudzenia apetytu. Stosowanie olejku pomarańczowego okaże się korzystne w przypadku wszelkich problemów skórnych. Wykazuje on bowiem działanie ujędrniające i regenerujące. Może być stosowany jako preparat antycellulitowy na skórę. Działanie oczyszczające olejku pomarańczowego pomaga w pielęgnacji cery zanieczyszczonej, zwłaszcza tłustej i mieszanej. Olejek pomarańczowy zalecany jest szczególnie tym osobom, które są nadpobuliwe i potrzebują wyciszenia oraz relaksu.

Olejek pomarańczowy i jego zastosowanie

Olejek pomarańczowy, dzięki swoim właściwościom uspokajającym, sprawdza się doskonale w leczeniu stanów depresyjnych, lękowych, bezsenności, a także wszelkich napięć, nerwowości i nadpobudliwości. Poprawia samopoczucie i pozwala na wyciszenie. Olejek ten wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle spożywczym, zwłaszcza jako składnik wielu słodyczy i napojów. Znajduje ponadto szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Może być z powodzeniem stosowany jako olejek do kąpieli – działa wówczas niezwykle uspokajająco, ułatwia także zasypianie. Olejek pomarańczowy można stosować także do wszelkich masaży, co pozwala na  niwelowanie stanów lękowych, napięć nerwowych i nadpobudliwości. Olejek pomarańczowy warto również stosować w ramach inhalacji oraz aromatyzacji powietrza, co także doskonale wpłynie na nasze samopoczucie.