Mięta pieprzowa i jej właściwości

Olejek miętowy pozyskiwany jest z mięty pieprzowej, charakteryzującej się niezwykle intensywnym, czystym i świeżym zapachem. Cenne właściwości mięty pieprzowej znane już były ludom starożytnego Rzymu oraz Egiptu. Doskonale zdawali oni sobie sprawę z jej korzystnego wpływu na układ trawienny. Składnikiem aktywnym mięty pieprzowej jest mentol, którego na szeroką skalę wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym. Liście mięty pieprzowej już od najdawniejszych czasów wykorzystywane były w wielu dziedzinach życia, między innymi w przemyśle kosmetycznym, chemicznym, farmaceutycznym i spożywczym. Do dziś dnia roslina ta jest najczęściej i najchętniej wykorzystywanym ziołem leczniczym.

Mięta pieprzowa w całości wykorzystywana jest w ramach produkcji olejków eterycznych, posiadających niezwykle cenne właściwości. Roślina ta używana od lat między innymi przez Egipcjan, czy Chińczyków, bardzo korzystnie wpływa na układ pokarmowy, oddechowy, a także na układ krążenia. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych ziół w ramach leczenia problemów trawiennych oraz poprawienia funkcjonowania układu pokarmowego. Mięta pieprzowa wykazuje działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Stosuje się ją także w przypadku bólów głowy, dreszczy, nudności, biegunek, wzdęć, wrzodów żołądka, zespołu jelita drażliwego, podrażnienia skóry, kataru, czy nieświeżego oddechu. Wykazuje ponadto skuteczne działanie odprężające. Może być stosowana w leczeniu objawów depresji, bądź napięcia nerwowego. Świeży i orzeźwiający zapach mięty pieprzowej może być wykorzystywany w ramach poprawy koncentracji, skupienia oraz pamięci.

Olejek miętowy – działanie i zastosowanie

Olejek miętowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejków, wykazujących niezwykle skuteczne działanie w ramach aromaterapii. Mięta pieprzowa z której pozyskiwany jest olejek, należy do niewielkiej grupy roślin, które zawierają największą ilość olejków jeszcze przed kwitnieniem. Jest ona na szeroką skalę wykorzystywana w angielskiej kuchni, głównie do przyprawiania dań mięsnych oraz sosów miętowych podawanych przede wszystkim do baraniny. Olejek miętowy działa wzmacniająco, antyseptycznie, rozkurczowo, wykrztuśnie i przeciwzdęciowo. Wpływa na pobudzanie systemu nerwowego, wzmaganie koncentracji, zwiększanie wydzielania żółci oraz soku żołądkowego, a także na wzmacnianie pamięci.

Od samego początku olejek miętowy wykorzystywany jest w leczeniu napięciowego bólu głowy, astmy, problemach wątrobowych, reumatyzmie, stłuczeniach, grypie, katarze, przeziębieniu i zapaleniu oskrzeli. W połączeniu z innymi składnikami, pod postacią maści oraz płynów, może być wykorzystywany jako lek działający kojąco, przeciwbólowo i przeciwświądowo. Olejek miętowy stosuje się także przy leczenie trądziku oraz zapalenia śluzówki ust.

Badania kliniczne potwierdziły korzystne działanie olejku miętowego w ramach zmniejszenia dolegliwości związanych z zespołem jelita drażliwego. Olejek rozpylony w powietrzu w znacznym stopniu ułatwia oddychanie. Duży wpływ na tak korzystne działanie olejku ma jego aktywny składnik, którym jest mentol. Potwierdzone zostało także działanie przeciwbakteryjne olejku miętowego. Stosowany zewnętrznie w ramach inhalacji wykazuje bardzo skuteczne działanie w łagodzeniu przeziębienia oraz kaszlu, swędzenia oraz bólu podrażnionej skóry.

Oprócz cennych właściwości leczniczych, naturalny olejek miętowy wykorzystywany jest także w kosmetyce. Stanowi istotny składnik kremów, past do zębów, szamponów oraz płynów do płukania jamy ustnej. Zalecane są także relaksacyjne kąpiele z dodatkiem olejku miętowego, które działają uspokajająco i kojąco. Olejek ten warto zastosować również w ramach pielęgnacji skóry. Wskazane jest przygotowywanie specjalnych parówek ziołowych, które działają przeciwtrądzikowo, oczyszczająco oraz odkażająco.