Olej rycynowy, znany pod łacińską nazwą Oleum Ricini, lub Oleum Palmae Christi, co oznacza dosłownie Olej Dłoni Chrystusowej, posiada bardzo wiele cennych właściwości leczniczych. Wykazuje wszechstronne zastosowanie, może być stosowany zewnętrznie lub przyjmowany doustnie. Jest wykorzystywany również w kosmetyce w celu poprawy kondycji włosów, rzęs, paznokci, a także naskórka. Jest to olej uzyskiwany w wyniku tłoczenia nasion rycyny, która okazuje się jedną z najbardziej trujących substancji roślinnych. Po wyciśnięciu oleju z nasion należy go wygotować z wodą, dzięki czemu dochodzi do rozkładu toksycznej toksoalbuminy, której spożycie mogłoby doprowadzić do śmierci. Dzięki przeprowadzonym badaniom naukowym, potwierdzono wszechstronne możliwości oleju rycynowego, który okazuje się niezwykle tanim produktem leczniczym i pielęgnacyjnym. W medycynie ludowej olej rycynowy stosowany był na szeroką skalę w ramach leczenia, poprawy wyglądu, a także zdrowotnego i relaksacyjnego masażu.

Olej rycynowy i jego drogocenne właściwości

Olejek rycynowy może być z powodzeniem stosowany w ramach codziennej, domowej pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Sprawia on, że włosy stają się pełne blasku, bardziej nawilżone i mocniejsze. Warto stosować specjalne kompresy na włosy, przygotowane z oleju rycynowego. W tym celu łączy się ze sobą jedną łyżkę oleju, jedno żółtko oraz jedną łyżkę balsamu do włosów. Tak przygotowany kompres nakłada się na włosy, które należy przykryć następnie woreczkiem foliowym, a głowę owinąć ręcznkiem. Kompres pozostawia się na włosach przez całą noc, a  rano należy go zmyć za pomocą szamponu ziołowego. Olejek rycynowy stosowany jest ponadto w ramach regularnej pielęgnacji rzęs oraz brwi. Warto nakładać go za pomocą kosmetycznego patyczka. Stosowanie oleju rycynowego sprawia, że rzęsy oraz brwi stają się grubsze i wzmocnione. Jeżeli zależy nam na skutecznym nawilżeniu skóry, również warto sięgnąć po olej rycynowy. Można smarować nim całe ciało lub stosować specjalne okłady na twarz, dzięki czemu skóra stanie się bardziej elastyczna i ujędrniona. Okłady z olejku rycynowego można stosować także w celu łagodzenia bólów brzucha, krzyża oraz głowy. Wystarczy nasączyć gazę podgrzanym olejkiem i przyłożyć ją do bolącego nas miejsca. Na gazę warto nałożyć także folię, aby możliwie najdłużyć zatrzymać efekt rozgrzewający.

Oprócz tak szerokiego spektrum działania, olej rycynowy posiada jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę. Jest nią jego cena. Kosztuje on bowiem zaledwie kilka złotych i można go kupić w każdej aptece lub w sklepie zielarskim. Warto tu jednak szczególnie podkreślić, że nie każdy może olej ten stosować. Głównym przeciwwskazaniem do robienia okładów z oleju rycynowego jest zatem miesiączka. Doustnie nie należy przyjmować oleju podczas ciąży, gdyż może on doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Stosowanie olejku rycynowego przez kobiety karmiące piersią lub przez dzieci powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.